Актуальні новини:


пʼятниця, 10 червня 2011 р.

Начисляем амортизацию по новому


З 1 квітня докорінно змінилися правила оподаткування прибутку, включаючи і порядок нарахування амортизації основних засобів. Саме про амортизацію ми і хочемо поговорити в даній консультації.

Основні засоби (далі – ОЗ) - це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин, наданих у користування ділянок надр (крім вартості
землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 2500 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 2500 гривень і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом, та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік) (п. 14.1.138 ПКУ).
ПКУ вже не оперує таким поняттям як “основні фонди”. Але звертаємо увагу на те, що вартісна межа для основних засобів у 2011 році залишилася на рівні 1000 грн. (п. 14 підр. 4 розд. ХХ ПКУ).
Нематеріальні активи (далі - НА) - право власності на результати інтелектуальної діяльності, у тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані об’єктом права власності (інтелектуальної власності), право користування майном та майновими правами платника податку в установленому законодавством порядку, у тому числі набуті в установленому законодавством порядку права користування природними ресурсами, майном та майновими правами (п. 14.1.120 ПКУ).
На жаль, ПКУ не дає визначення терміну “Інші необоротні активи”, хоча в ст. 145 йдеться про їх амортизацію.
Амортизація - систематичний розподіл вартості ОЗ, інших необоротних та НА, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації) (п. 14.1.3 ПКУ).
Також важливо усвідомити, що ПКУ закладає перехід від групового до пооб’єктного обліку ОЗ, тому і нарахування амортизації буде здійснюватися щомісячно (сума амортизації за розрахунковий квартал відповідає добутку місячної суми амортизаційних відрахувань на три місяці) та пооб’єктно.
Далі розглянемо об’єкти, що підлягають і не підлягають амортизації. В цьому нам допоможе ст. 144 ПКУ і таблиця 1, що наведена нижче.
Таблиця 1
Амортизації підлягають (п. 144.1 ПКУ)Не підлягають амортизації та повністю відносяться до складу витрат за звітний період такі витрати платника податку (п. 144.2 ПКУ)Не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел фінансування (п. 144.3 ПКУ)
Витрати на придбання ОЗ, НА та довгострокових біологічних активів для використання в господарській діяльності.Витрати на утримання ОЗ, що знаходяться на консервації.Витрати бюджетів на будівництво та утримання споруд благоустрою та житлових будинків, придбання і збереження бібліотечних і архівних фондів.
Витрати на самостійне виготовлення ОЗ вирощування довгострокових біологічних активів для використання в госпдіяльності, в т.ч. витрати на оплату зарплати працівникам, які були зайняті на виготовленні таких ОЗ.Витрати на ліквідацію ОЗ.Витрати бюджетів на будівництво та утримання автомобільних доріг загального користування.
Витрати на проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення ОЗ , що перевищують 10% сукупної балансової вартості всіх груп ОЗ, що підлягають амортизації, на початок звітного року.Витрати на придбання (виготовлення) сценічно-постановочних предметіввартістю до 5 тис. грн. театрально-видовищними підприємствами - платниками податку.Витрати на придбання та збереження Національного архівного фонду України, а також бібліотечного фонду, що формується та утримується за рахунок бюджетів.
Витрати на капітальне поліпшення землі, не пов’язане з будівництвом, а саме: іригацію, осушення та інше подібне капітальне поліпшення землі.Витрати на виробництво національного фільму та придбання майнових прав інтелектуальної власності на національний фільм.Вартість гудвілу.
Капітальні інвестиції, отримані платником податку з бюджету, у вигляді цільового фінансування на придбання об’єкта інвестування (ОЗ, НА) за умови визнання доходів пропорційно сумі нарахованої амортизації по такому об’єкту відповідно до положень пп. 137.2.1 ПКУ.Витрати на придбання (самостійне виготовлення) та ремонт, а також на реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих ОЗ.
(невиробничі ОЗ - необоротні матеріальні активи, які не використовуються в господарській діяльності платника податку ).
Сума переоцінки вартості ОЗ, проведеної відповідно до п. 146.21 ПКУ.
Слід зазначити, що платники податку всіх форм власності мають право проводити переоцінку об’єктів ОЗ, застосовуючи щорічну індексацію вартості ОЗ, що амортизується, та суми накопиченої амортизації на коефіцієнт індексації, який визначається за формулою: Кі = [І(а-1) – 10] : 100, де І(а-1) – індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація.
Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться.
Збільшення вартості об’єктів ОЗ, що амортизується, здійснюється станом на кінець року (дату балансу), за результатами якого проводиться переоцінка та використовується для розрахунку амортизації з першого дня наступного року
Вартість безоплатно отриманих об’єктівенергопостачання, газо- і теплозабезпечення, водопостачання, каналізаційних мереж, побудованих споживачами на вимогу спеціалізованих експлуатуючих підприємств згідно з технічними умовами на приєднання до вказаних мереж або об’єктів.
Примітка! Якщо ОЗ або НА придбані у фізичних осіб – платників єдиного податку, то в податковому обліку витрати, понесені на їх придбання, НЕ амортизується і НЕ включаються до витрат (п. 139.1.12 ПКУ).
В наступній таблиці ( див. табл. 2) наводимо класифікацію ОЗ та інших необоротних активів за групами, а також мінімально допустимі строки їх амортизації відповідно до п. 145.1 ПКУ.
Класифікація груп основних засобів та інших необоротних активів
Таблиця 2
ГрупиМінімально допустимі строки корисного використання, роківРахунки бухобліку
група 1 - земельні ділянки-101
група 2 - капітальні витрати на поліпшення земель, не пов’язані з будівництвом15102
група 3 - будівлі,20103
споруди,15
передавальні пристрої10
група 4 - машини та обладнання5104
з них:
електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов’язані з ними засоби зчитування або друку інформації, пов’язані з ними комп’ютерні програми (крім програм, витрати на придбання яких визнаються роялті, та/або програм, які визнаються нематеріальним активом), інші інформаційні системи, комутатори, маршрутизатори, модулі, модеми, джерела безперебійного живлення та засоби їх підключення до телекомунікаційних мереж, телефони (в тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує 2500 гривень2
група 5 - транспортні засоби5105
група 6 - інструменти, прилади, інвентар (меблі)4106
група 7 - тварини6107
група 8 - багаторічні насадження10108
група 9 - інші основні засоби12109
група 10 - бібліотечні фонди-111
група 11 - малоцінні необоротні матеріальні активи-112
група 12 - тимчасові (нетитульні) споруди5113
група 13 - природні ресурси-114
група 14 - інвентарна тара6115
група 15 - предмети прокату5116
група 16 - довгострокові біологічні активи716
З цієї таблиці стає зрозуміло, що класифікація ОЗ в податковому обліку тепер передбачає 16 груп замість звичних нам 4-х. Підмічаємо, що мінімальний строк корисного використання будівель становить 20 років, а транспортних засобів – 5 років.
Звичніше для нас виглядає класифікація нематеріальних активів, адже їх групи відповідають субрахункам до рахунку 12 “Нематеріальні активи”.
Таблиця 3
Строки нарахування амортизації нематеріальних активів
ГрупиСтрок дії права користування
група 1 - права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище);відповідно до правовстановлюючого документа
група 2 - права користування майном (право користування земельною ділянкою, крім права постійного користування земельною ділянкою, відповідно до закону, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо);відповідно до правовстановлюючого документа
група 3 - права на комерційні позначення (права на торговельні марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) найменування тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті;відповідно до правовстановлюючого документа
група 4 - права на об’єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, комерційні таємниці, в тому числі ноу-хау, захист від недобросовісної конкуренції тощо) крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті;відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як 5 років
група 5 - авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп’ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо) крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті;відповідно до правовстановлюючого документа , але не менш як 2 роки
група 6 - інші нематеріальні активи (право на ведення діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо)відповідно до правовстановлюючого документа
Відмічаємо, що амортизація по НА нараховується за будь-яким з методів, викладених у пп. 145.1.5 ПКУ. Облік вартості, яка амортизується, таких активів ведеться за кожним з об’єктів, що входить до складу окремої групи (п. 145.1.1 ПКУ).
Методи нарахування амортизації
Вже немає традиційного-звичного податкового методу. Тепер відповідно до ПКУ в податковому обліку методи нарахування амортизації повністю відповідають бухгалтерським методам, що перелічені в п. 26 П(С)БО 7 “Основні засоби”.
П. 145.1.5 ПКУ визначає такі методи нарахування амортизації ОЗ.
Таблиця 4
Метод нарахуванняФормула розрахунку річної суми амортизації
ПрямолінійнийДілення вартості, що амортизується, на строк корисного використання
Зменшення залишкової вартостіДобуток залишкової вартості на початок звітного року (або первісна вартість на дату початку нарахування амортизації) на річну норму амортизації.
Річна норма амортизації (%) = 1- n√(ліквідаційна вартість / первісна вартість)
n – кількість років експлуатації.
Прискорене зменшення залишкової вартостіДобуток залишкової вартості на початок звітного року (або первісна вартість на дату початку нарахування амортизації) на річну норму амортизації.
(застосовується лише при нарахуванні амортизації до об’єктів ОЗ, що входять до груп 4 (машини та обладнання) та 5 (транспортні засоби))Річна норма амортизації обчислюється відповідно до строку корисного використання і подвоюється.
КумулятивнийДобуток вартості, що амортизується, на кумулятивний коефіцієнт.
Кумулятивний коефіцієнт = відношення кількості років, що залишаються до кінця строку використання, до суми чисел років його корисного використання
ВиробничийМІСЯЧНА сума амортизації визначається як добуток фактичного місячного обсягу продукції (робіт, послуг) на виробничу ставку.
Виробнича ставка = відношення вартості, що амортизується, до загального обсягу продукції (робіт, послуг), який підприємство очікує виробити (виконати) з використанням об’єкта основних засобів.
Зверніть увагу! ОЗ та інші необоротні активи групи 9, 12, 14, 15, що наведені в таблиці 4, амортизуються прямолінійним та виробничим методами (п. 145.1.6 ПКУ).
На ОЗ груп 1 та 13 амортизація НЕ нараховується (п.145.1.7 ПКУ).
Малоцінні необоротні матеріальні активи і бібліотечні фонди (групи 10 та 11) бухгалтер може амортизувати на свій розсуд одним з цих методів:
- у першому місяці використання об’єкта в розмірі 50% вартості, яка амортизується, та решта 50% - у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом,
- або в першому місяці використання об’єкта в розмірі 100% його вартості (п. 145.1.6 ПКУ).
До вашої уваги таблиця 5 з переліком груп ОЗ та інших необоротних активів та методи амортизації, що можна до них застосувати.
Таблиця 5
Група ОЗ та інших необоротних активівМетоди нарахування амортизації
ПрямолінійнийЗменшення залишкової вартостіПрискорене зменшення залишкової вартостіКумулятивнийВиробничий
1-----
2++-++
3++-++
4+++++
5+++++
6++-++
7++-++
8++-++
9+---+
10Використовується один із методів, встановлених п. 145.1.6 ПКУ (див. вище)*
11
12+---+
13-----
14+---+
15+---+
16++-++
* Виходячи із зближення бухгалтерського і податкового обліку, ми схиляємося до думки, що податківці не заперечуватимуть проти застосування прямолінійного і виробничого методів до груп 10 та 11. Що ж до методів амортизації зменшення залишкової вартості та кумулятивного, то з пп. 145.1.6 ПКУ випливає, що їх використання формально теж можливе. Проте краще дочекатися офіційних роз’яснень контролюючих органів.
Порядок нарахування амортизації
Амортизація нараховується помісячно, починаючи з місяця, що настає за місяцем введення об’єкта ОЗ в експлуатацію, протягом строку корисного використання об’єкта, що встановлюється наказом по підприємству в момент визнання цього об’єкта активом (при зарахуванні його на баланс). А цей строк не повинен бути меншим, ніж визначено в п. 145.1 ПКУ (п. 146.2 ПКУ).
При визначенні строку корисного використання засобу слід враховувати наступні моменти:
- очікуване використання об’єкта підприємством з урахуванням його потужності або продуктивності;
- фізичний та моральний знос, що передбачається;
- правові або інші обмеження щодо строків використання об’єкта та інші фактори (п. 145.1.3 ПКУ).
Нарахування амортизації призупиняється на періоди виводу об’єкта з експлуатації – це може бути реконструкція, модернізація, добудова, дообладнання, консервація або інші причини. При цьому необхідні підтвердні документи, що засвідчують факт виведення цих об’єктів з експлуатації (п. 146.2 ПКУ).
Зауважте, що рішення щодо виведення ОЗ з експлуатації - за керівником підприємства (п. 146.18 ПКУ).
В разі зміни очікуваних економічних вигод від використання ОЗ, строк експлуатації доречно переглянути, але все ж із дотриманням вимог п. 145.1 ПКУ. І вже потім нараховувати амортизацію, виходячи з нового строку, починаючи з місяця, наступного за місяцем зміни строку корисного використання (це правило не діє при застосуванні виробничого методу нарахування амортизації) (п. 145.1.4 ПКУ).
Закінчується нараховуватися амортизація лише тоді, коли залишкова вартість засобу дорівнює його ліквідаційній вартості (умовно ліквідаційна вартість = 0) (п. 145.1.4 ПКУ).
Метод амортизації на підприємстві визначається наказом про облікову політику і може переглядатися в разі зміни очікуваного способу отримання економічних вигод. Нарахування амортизації за новим методом починається з місяця, наступного за місяцем прийняття рішення про зміну методу амортизації (п. 145.1.9 ПКУ).
Як здійснити перехід зі старих правил нарахування амортизації до нових
В ПКУ передбачені норми, що відображають питання переходу на нові правила нарахування амортизації.
П. 6 підр. 4 розд. ХХ ПКУ визначає наступні етапи переходу:
1. Провести інвентаризацію ОЗ станом на 1 квітня 2011 року.
2. Визначити перелік об’єктів ОЗ, інших необоротних активів та НА за групами відповідно до п. 145.1 ПКУ.
3. Встановити вартість, що амортизується, по кожному об’єкту. При цьому така вартість буде визначатися як первісна (переоцінена) з врахуванням капіталізованих витрат на модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкцію тощо, а також суми накопиченої амортизації за даними бухобліку станом на 01.04.2011 року.
Примітка! До переоціненої вартості ОЗ не включається сума дооцінки ОЗ, що була проведена після 01.01.2010 року. А також первісна вартість ОЗ не збільшується на вартість придбання або поліпшення після 01.04.2011 року в частині витрат, віднесених на збільшення балансової вартості об’єктів до такої дати.
4. Визначити суму накопиченої амортизації по кожному об’єкту ОЗ, за основу взявши дані бухобліку станом на 1 квітня 2011 року.
5. Здійснити порівняльний аналіз на основі даних інвентаризації між показниками бухобліку і податкового обліку.
Примітка! Якщо загальна вартість усіх груп ОЗ за даними бухобліку менша, ніж загальна вартість усіх груп основних фондів за даними податкового обліку на 01.04.2011 року, то тимчасова податкова різниця, яка виникає в результаті такого порівняння, амортизується як окремий об’єкт із застосуванням прямолінійного методу протягом трьох років.
А якщо навпаки?… У листі N 3610/7/15-0317 від 09.02.2011 р. контролери зазначають, що “якщо загальна вартість усіх груп основних засобів за даними бухгалтерського обліку більша, то різниця, яка виникає, амортизується на загальних підставах”.
На жаль, це поки що єдине роз’яснення, якого не досить, щоб усвідомити оновлений порядок нарахування амортизації.
6. Проводимо визначення строку експлуатації ОЗ по кожному об’єкту. Він потрібний нам для наступного нарахування амортизації від 01.04.2011 року. Цей строк визначається платником податку самостійно з урахуванням дати введення ОЗ в експлуатацію, але з врахуванням норм п. 145.1 ПКУ.
7. Ну і на завершення вибираємо метод нарахування амортизації в податковому обліку по кожному об’єкту ОЗ відповідно до п. 145.1.9 ПКУ.
Визначення вартості об’єктів амортизації
Згідно з п. 146.4 ПКУ придбані (самостійно виготовлені) ОЗ зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю, що складається з таких витрат:
- суми, що сплачуються постачальникам активів та підрядникам за виконання будівельно-монтажних робіт (без непрямих податків);
- реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, що здійснюються у зв’язку з придбанням/отриманням прав на об’єкт ОЗ;
- суми ввізного мита;
- суми непрямих податків у зв’язку з придбанням (створенням) ОЗ (якщо вони не відшкодовуються платнику);
- витрати на страхування ризиків доставки ОЗ;
- витрати на транспортування, встановлення, монтаж, налагодження ОЗ;
- фінансові витрати, включення яких до собівартості кваліфікаційних активів передбачено положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;
- інші витрати, безпосередньо пов’язані з доведенням ОЗ до стану, в якому вони придатні для використання із запланованою метою (п. 146.5 ПКУ).
Якщо підприємство здійснює самостійне виготовлення ОЗ для власних виробничих потреб, вартість ОЗ, яка амортизується, збільшується на суму всіх виробничих затрат, що були понесені при їх виготовленні та введенні в експлуатацію, а також витрат на виготовлення таких ОЗ, без урахування сплаченого ПДВ, у разі якщо платник податку зареєстрований платником ПДВ, незалежно від джерел фінансування (п. 146.6 ПКУ).
Якщо підприємство придбало декілька об’єктів ОЗ, що мають загальну вартість, то для цілей податкового обліку вартість кожного окремого об’єкта визначається розподілом цієї загальної суми пропорційно звичайній ціні окремого об’єкта основних засобів (п. 146.7 ПКУ).
Коли підприємство отримало ОЗ як внесок до статутного фонду, то первісна вартість такого ОЗ буде визначатися за погодженням засновників (учасників) підприємства, але вона не повинна бути вище звичайної ціни (п. 146.8 ПКУ).
Первісна вартість об’єкта ОЗ, отриманого в обмін на подібний об’єкт, дорівнює вартості переданого об’єкта ОЗ, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації, але не вище звичайної ціни об’єкта ОЗ, отриманого в обмін (п. 146.9 ПКУ).
Первісна вартість об’єкта ОЗ, отриманого в обмін (або частковий обмін) на неподібний об’єкт, дорівнює вартості переданого об’єкта ОЗ, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації, збільшеній/зменшеній на суму коштів чи їх еквівалента, що була передана/отримана під час обміну, але не вище звичайної ціни об’єкта ОЗ, отриманого в обмін (п. 146.10 ПКУ).
Якщо підприємство проводить ремонт та поліпшення ОЗ (наприклад, модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкцію) і очікує, що це призведе до зростання економічних вигод у майбутньому, то воно має право збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат, що перевищують 10% сукупної балансової вартості всіх груп ОЗ, що підлягають амортизації, на початок звітного податкового року (п. 146.11 ПКУ).

Источник: http://www.zvit.net



Похожие материалы:

Немає коментарів :